Národ.sk Aktivity SNJ Vzácna návšteva
Vzácna návšteva PDF Tlačiť E-mail
Slovenská národná jednota - Aktivity SNJ
Napísal SNJ   
23.10.2009 13:43

Na pozvanie Slovenskej národnej jednoty nás navštívil jeden z najvýznamnejších žijúcich predstaviteľov slovenskej menšiny v Maďarsku, publicista a básnik, no najmä neúnavný bojovník za práva slovenskej menšiny - Gregor Papuček (príbuzný mediálne známeho Gregora Martina Papucseka).

Členovia SNJ ho zoznámili s činnosťou a pravidelnými podujatiami, ktoré organizujú v obci Hronský Beňadik, zabezpečili prehliadku gotickej katedrály a kláštora a taktiež novobudovaného hradného areálu.

Nechýbala ani exkurzia po vínnych pivniciach spojená s degustáciou kvalitných beňadických vín u vinára a dlhoročného starostu obce Stanislava Lopúcha.

V diskusiách sa potom členovia SNJ dozvedeli o bezútešnom postavení slovenskej menšiny v Maďarsku, tvrdej asimilácii a iných smutných skutočnostiach. Dokonca i občiansky preukaz má pán Papuček vystavený na meno Papucsek Gergely a len pod ním ručne napísaný slovenský preklad. Podľa jeho slov bolo nesmierne ťažké takýto doklad vybaviť, administratívne priam nemožné, o čom svedčí aj číslo preukazu – 10. Teda len 10, možno 20 ľudí v Maďarsku vlastní takýto preukaz! Na Slovensku nie je problém aby mali občianskych preukazoch maďarskí spoluobčania uvedené mená Edit Bauer (bez Edita Bauerová) či Pál Csáky (bez Pavol Čáky)!

Slovenské školy v Maďarsku nejestvujú, iba sa tak volajú a slovensky sa vyučuje 4 hodiny týždenne (na Slovensku v maďarských školách presne naopak). V jednej miestnosti má sídlo 16 slovenských budapeštianskych samospráv, čo má byť výdobytkom a pritom toto bezprávie Maďarsko dáva za vzor menšinovej politiky. Princíp reciprocity sa nerealizuje a žiadna doterajšia vláda neprejavila záujem o osud slovenskej menšiny v Maďarsku. Je to smutné a naviac nepochopiteľné, keďže argumentačne by sa táto otázka dala veľmi vhodne využiť. Ani premiér Róbert Fico na stretnutí s maďarským náprotivkom Gordonom Bainaiom v Sečanoch túto tému neotvoril. Slovenská národná jednota dlhodobo monitoruje situáciu slovenskej menšiny v Maďarsku a keď nikto iný, SNJ bude pevne stáť za našimi krajanmi.

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images