Národ.sk Aktivity SNJ 71. výročie vzniku republiky
71. výročie vzniku republiky PDF Tlačiť E-mail
Slovenská národná jednota - Aktivity SNJ
Napísal SNJ   
15.03.2010 18:53

Dňa 14. marca 2010 sa uskutočnila spomienková slávnosť pri príležitosti 71. výročia vzniku prvej Slovenskej republiky. Slávnosť začala tradične na Martinskom cintoríne pri hrobe prvého slovenského prezidenta Dr. Jozefa Tisu. S prejavmi vystúpil prof. Dubec, ktorý odborne priblížil vznik prvej republiky, po ňom vystúpil zástupca mladej generácie, báseň zarecitovala najmladšia účastníčka spomienky, iba 11-ročná R. Horváthová, či predstaviteľ Slovenskej ľudovej strany z Detvy.

S hlavným prejavom potom vystúpil predseda SNJ Stanislav Pánis, ktorý dátum 14. marca priblížil v širších súvislostiach, platných aj pre dnešok. Na záver sa slova ujal jeden z dvoch posledných žijúcich žiakov Dr. J. Tisa - Ľ. Tatran, ktorý autentickou výpoveďou spomínal na dni vedúce k vyhláseniu slovenskej samostatnosti. Po ukončení spomienky sa účastníci presunuli pred prezidentský palác, kde vyjadrili svoj nesúhlas so skupinou, protestujúcou proti slovenskej samostatnosti, ktorú napokon ani nikdy nechceli.

Členovia a sympatizanti SNJ boli jediní, ktorí sa nebáli postaviť sa proti tejto protislovenskej klike, ktorú napokon z námestia vytlačila polícia. Na rozdiel od predošlého roka mal priebeh osláv pokojný charakter, napriek úpornej námahe provokatérov pod vedením takých "hviezd" ako Fedor Gál, či Grigorij Mesežnikov, ktorí podľa očakávania vykričali do 10 minút svoje hlasivky a boli prakticky neškodní. Preto aj prehnané policajné manévre s koňmi, vodnými delami a najvšemožnejšou technikou boli zbytočné, keď týchto narušiteľov pohodlne zvládlo približne 50 policajtov. Oslavy ukázali, že napriek denno dennému vymývaniu mozgov, predsa len mnoho ľudí myslí svojou hlavou a nedá sa oklamať lžipropagandou.

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images