Národ.sk Aktivity SZT 4. ročník Dní panovníkia Rastislava
4. ročník Dní panovníkia Rastislava PDF Tlačiť E-mail
Spoločnosť pre zachovanie tradícií - Aktivity SZT
Napísal SZT   
23.07.2006 21:38

V dňoch 30. júna až 2. júla 2006 sa v Hronskom Beňadiku uskutočnil už 4. ročník Dní panovníka Rastislava a jeho múdreho rozhodnutia (ďalej len Dni panovníka Rastislava), ktoré organizovala Spoločnosť pre zachovanie tradícií v spolupráci so slávnym stredovekým mestom Hronský Beňadik, ktoré si zároveň pripomínalo 931. výročie vzniku. Otvorenie dní panovníka Rastislava bolo načasované na 10 hodinu 30. júna 2006 a vzápätí pokračovalo vernisážou umeleckých diel majstra Mikuláša Klimčáka v otvorenej galérii Hronskobeňadickej katedrály. Od 16 hodiny boli na námestí prezentované tradície regiónu Slovenskej brány a Pohronia. Deň vyvrcholil prednáškou v miestnom Dome kultúry na tému Politické a kultúrne formovanie Slovenov v stredoveku s prihliadnutím na strategickú dôležitosť Slovenskej brány.

Prvý júlový deň bol v dopoludňajších hodinách venovaný Poézii pod Lipami, v podaní mladej generácie z Hronského Beňadiku v atmosfére stáročných líp – symbolu slovanstva. Lipa, ktorá bola vysadená na mieste inej bleskom zasiahnutej lipy v roku 2003 sa na radosť všetkých ujala, akoby chcela demonštrovať nezlomnosť slovenského a slovanského ducha. O 14 hodine sa slávnostne za účasti desiatok zhromaždených otvorilo Turisticko – informačné centrum, odvážny projekt Spoločnosti pre zachovanie tradícií. Otvorenia sa okrem starostu obce Stanislava Lopúcha zúčastnil i miestny kňaz, ktorý ho i slávnostne posvätil. Atmosféru spríjemnil i miestny spevácky zbor. Otvorené Turisticko – informačné centrum má za úlohu sprostredkovať nielen informácie turistom a návštevníkom Hronského Beňadiku, ale výrazne plní aj funkciu na poli národnoobrodeneckom a historickom. Záujemcovia si v ňom môžu zakúpiť i suveníry reprezentujúce Slovensko a jeho kultúru. Od 16 hodiny sa potom uskutočnilo každoročné menovanie kráľovského vincúra. Príjemnú atmosféru umocňoval aj vynikajúci guláš pripravený dlhoročným členom SNJ Stanislavom Svoradom a rovnako vynikajúce hronskobeňadické víno. Vo večerných hodinách sa potom uskutočnil na nádvorí kláštora koncert pod názvom „Kláštorné nokturno.“ Jeho obsah svojimi vystúpeniami obohatil Stanislav Pánis, miestny spevácky zbor a svojimi precítenými básňami aj známy Michal Števko.

V záverečný deň 2. júla 2006 pokračovali Dni panovníka Rastislava slúžením Svätej omše v miestnej katedrále so začiatkom o 11 hodine. O 14 hodine sa potom tak ako každoročne uskutočnilo Slávnostné zhromaždenie pri pamätníku Slovenským predkom – tzv. Rastislavovej skale umiestnenej pred vstupom do Hronskobeňadickej katedrály, ktorá bola odhalená a posvätená v roku 2004 v zrevitalizovanom parčíku, o čo sa zaslúžila predovšetkým Spoločnosť pre zachovanie tradícií. Bezproblémový priebeh už 4. ročníka Dní panovníka Rastislava a jeho múdreho rozhodnutia dal za pravdu jeho organizátorom, že je potrebné naďalej slovenskú kultúru a históriu rozvíjať a predkladať mladej generácii, aby sa odstránil chorobný nános pokrivenosti dejinných súvislostí dlhoročnými uzurpátormi slovenskej slobody a histórie z tej či onej strany a spektra. Aj preto Spoločnosť pre zachovanie tradícií mieni organizovať už jubilejný 5. ročník Dní panovníka Rastislava a jeho múdreho rozhodnutia aj v roku 2007.

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images