Národ.sk
Reakcia na recenziu dokumentu "Krehká identita" PDF Tlačiť E-mail
Napísal Miroslav Šuňal   
11.01.2013 14:37
Vážený pán redaktor Miloš Krekovič.

Dovoľte mi osloviť Vás touto cestou. Čítal som Vašu recenziu na film Zuzany Piussiovej Krehká identita zverejnenú na stránke sme.sk.
Nedá mi nereagovať. Zľahka si Vašu recenziu rozoberieme, verím, že Vám to neprekáža.

Hneď v úvode píšete: „V portréte slovenských nacionalistov sa mieša zhnusenie a smiech."
Plne akceptujem Váš názor, i keď podľa mňa neobjektívny, nakoľko som si istý, že fakty na základe ktorých ste zhnusený a rozosmiaty, sú iba Vaše domnienky nepodložené realitou a akýmkoľvek pokusom o pochopenie režisérky, ktorá si dala tú námahu, že osobne na základe vlastnej práce vytvorila tento dokument. Samozrejme, že aj z mojej strany sú určité výhrady, avšak ako slobodymilovný človek nikomu neupieram mať názor a svoj pohľad na problematiku. A to ste pravdepodobne zo mňa zhnusený a som Vám na smiech.

„Všetkých spája vymyslená, virtuálna realita - mýtus starých Slovákov, ktorí tu sú odjakživa, nadradení nad ostatné národy."
Podľa Vás pán redaktor, slovenský národ je vymyslená a virtuálna realita. Takže všetci žijeme v akomsi matrixe, všetko okolo nás, naša kultúra, tradície, zvyky, vlastný jazyk a všetko čo súvisí s atribútmi národného uvedomenia neexistuje. Nuž, som bláznom ak to ja vidím. A nikdy slovenskí nacionalisti nehlásali nadradenosť nad ostatné národy. Nikdy pán redaktor! Asi si to zamieňate s inými susedmi.

„Dosiaľ nikto nezašiel za šéfom Slovenskej národnej jednoty Stanislavom Pánisom do jeho bizarného obydlia, ešte nikto neukázal na kameru, že tie zlovestné mená z tribún a novín sú doma v papučiach čistokrvní blázni bez charizmy. Z niektorých záberov asi príde nevoľno aj radovým národniarom."
Začnem od konca otázkou: Z čoho má prísť radovým národniarom nevoľno? To ste si dovymysleli vetu pre zvýraznenie dramatickosti článku? Nepochopil som.
To, že dosiaľ neprišiel nikto za ako ste Stanislava Pánisa nazvali vy, šéfom, je vážne smutné. V tomto sa zhodneme. Stanislav Pánis ako prvý otvoril otázku samostatnej Slovenskej republiky už na jar v roku 1990 vo Federálnom zhromaždení v Prahe. Vtedy ten, ktorého pokladajú za strojcu štátnosti na chodbe parlamentu na Stanislava Pánisa vykrikoval, že ho dá za tieto myšlienky ktoré prezentoval ZATVORIŤ! Presne ten. Ale Stanislav Pánis nebol nikdy a nikým až doteraz oslovený, aby podal svedectvo. Natláča sa otázka PREČo? Komu to slúži?
Pán redaktor, prosím, každý má svoj vkus na to ako bývať. Znovu prízvukujem, je sloboda a každý si môže svoj život a aj svoje obydlie zariadiť ako len chce. Do toho nás nikoho nič! Predpokladám, že ste u Stanislava Pánisa v živote neboli a ani nešli iba okolo. Z filmu je vidieť málo, preto by som nenazýval niekoho obydlie bizarným na základe povrchnosti.
No a priam perlou je nazvať človeka ktorého ani za mak nepoznáte čistokrvným bláznom bez charizmy. Vidíte, vy urážate. Nie národovci. Ale áno, máte pravdu pán redaktor. Stanislav Pánis je čistokrvným bláznom. Pretože to, čo za tých dvadsať rokov urobil, čo prežil, so všetkými urážkami a osočovaním, ktoré postretli nielen jeho, ale aj jeho rodinu a blízkych, to by bežný človek nevydržal. Iba blázon, blázon do pozdvihnutia slovenskej otázky, blázon za boj za spravodlivosť, blázon vo viere a blázon rozdať sa.

„Sebestrední hlupáci. Ona ich chce pochopiť. Tak trochu preventívne, ako je dôležité porozumieť indivíduu ešte predtým, ako z neho vyrastie nejaký slovenský Breivik."
Čo odsek to urážanie. Toto prepáčte, nemá s novinárskou prácou nič spoločné. Povrchné, úbohé urážanie. Mám strach, že slovenského Breivika práve svojou nenávisťou vy tvoríte, a už sa začínam báť, že mať vieru vo veci slovenské a hrdosť okrem majstrovstiev sveta v hokeji je neprípustné a môžem byť pre svoje presvedčenie ako písal George Orwel, vymazaný...

„Rastislavove dni v Hronskom Beňadiku môžu pripomínať neškodný zraz fanúšikov historickej fantasy, len kým si nedáte dohromady, že tínedžer v kostýme Star Treku nepotláča práva iných, ani si nerobí nároky vo verejnom priestore a nemá v sebe kódovanú nenávisť k priaznivcom odlišného sci-fi seriálu."
Na tomto mieste sa znovu pýtam pán redaktor, boli ste tam o čom píšete? Zažili ste na vlastnej koži o čom píšete? Určite nie, pretože z toho čo ste napísali je zrejmé že nie. Sarkazmus je Vám vlastný, to je pravda. A zase sme pri tom istom. Aj keby niekto chodil v kostíme E.T. alebo prezlečený za snehuliaka, JE TO JEHO SLOBODNÉ ROZHODNUTIE pán redaktor. Máme slobodu a demokraciu. Alebo už ste v denníku na to zabudli?
Ale k veci. Ak niekedy budete mať záujem, radi vás na Týždni stredoveku v Hronskom Beňadiku privítame, aby ste na vlastnej koži zažili, že malé deti nejeme, ale im dávame priestor pre tvorivosť, starých nevyhadzujeme, ale prejavujeme im hlbokú úctu, a pocestných privítame a pohostíme. Taká je pravda pán redaktor.

„Nacionalizmus z filmu Zuzany Piussi je v podstate duševnou úchylkou. Pokrivené názory priťahujú pokrivené osobnosti."
Ak má režisérka duševnú úchylku, tak iba na základe toho, čo sama povedala. To nebol Váš názor.
Poslednou vetou ste mi vykúzlili na tvári široký úsmev pán redaktor, ani si neviete predstaviť, ako ste sa trafili do čierneho! Podobne ako sami na sebe smejúce sa postavičky na premiére filmu v kine.

Ostávam s hlbokým pozdravom a ďakujem Vám pán redaktor, že som si mohol prečítať Vašu recenziu.
Tu je vlastne zmysel slobody a demokracie. Každý sme iný. Žiaľ, na škodu veci niekto to bez urážok a útočenia nevie. Ale, podotýkam, aj to k tomu patrí.
Ešte raz ďakujem.
Miroslav Šuňal

P.S. Ak budete mať záujem pozrieť si slávnosti v HB, môžete sa o informácie na mňa bez problémov obrátiť. Pekný deň.
 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images