Národ.sk Dejiny Slovenov Svedectvo Alžbety Daňkovej
Svedectvo Alžbety Daňkovej PDF Tlačiť E-mail
Dejiny Slovenov
Napísal Ján Hodúr   
06.08.2010 18:23

Pani Alžbeta Daňková je vdova po bývalom politickom väzňovi Andrejovi Daňkovi, ktorý bol väznený počas komunizmu za účasť v bojoch proti Červenej armáde na východnom fronte. Momentálne žije v Kecerovciach a tak som sa rozhodol, že ju navštívim a porozprávam sa s ňou o problematike Bielej légie.

„Pani Daňková, váš manžel bol odsúdený pre účasť v bojoch na východnom fronte. Ako si spomínate na tie chvíle?“

Bolo to pre mňa ťažké obdobie, pretože v tom čase sme boli mladí a mali sme plány do budúcnosti. Okrem môjho manžela zatkli aj môjho svokra. On však bol oslobodený, kým môj manžel bol odsúdený na 6 rokov a poslaný do jáchymovských baní. Bola to pre mňa veľká nespravodlivosť, veď môj manžel musel narukovať do slovenskej armády v roku 1941. Povedala som to aj na súde, že je to obyčajná fraška.

„Vieme, že v tom čase pôsobila vo vašej obci Rešetkova skupina Bielej légie, ktorá terorizovala horlivých funkcionárov komunistického režimu. Neponúkali vášmu manželovi účasť v tomto protikomunistickom hnutí?“

Áno, aj môj manžel bol oslovený, či by nechcel vstúpiť do Rešetkovej skupiny, ale vzhľadom na svoje skúsenosti z východného frontu, odmietol túto ponuku. Vedel, čo by nasledovalo, keby bola skupina odhalená a nenechal sa nalákať klamnými rečami o skorom páde komunizmu v strednej Európe.

„Aj napriek tomu však po odhalení tejto skupiny bolo zatknutých mnoho nevinných ľudí, ktorí dostali vysoké tresty. Nebáli ste sa aj vy o osud svojho manžela?“

Pravdu povediac mala som obavy, či sa orgány ŠtB nedozvedia o tom, že som raz dala Rešetkovej skupine jednu kačicu. Oni si totiž mysleli, že aj taká pomoc im stačí na usvedčenie môjho manžela z podpory Bielej légie. Vďaka Bohu sa to nedozvedeli.

„Skúste nám priblížiť Rešetkovu skupinu, aký mala dopad na dianie vo vašom okolí?“

Túto skupinu založil bývalý partizán Ján Rešetko, ktorý pochádzal zo susednej obce Ploské. Svojou účasťou v protikomunistickom odboji chcel vyjadriť svoj nesúhlas s novým režimom. Avšak tým, že používal pritom násilie, zdiskreditoval celé hnutie. Ľudia nesúhlasili s jeho počínaním, ale báli sa ho udať, pretože Rešetko sa vraj vyhrážal, že ten, kto ho udá bude zastrelený. Neviem, či to je pravda. Jeho skupina sa postupne rozrástla na 150 členov a samotný Rešetko mal spojenie s inými skupinami Bielej légie na Zemplíne.

„Aký bol koniec Rešetkovej skupiny Bielej légie?“

Rešetko bol omámený uspávacími prostriedkami nasadenými agentmi ŠtB Lechmanom a Sýkorom a následne bol odovzdaný do rúk orgánov ŠtB. Po jeho zatknutí došlo k zatknutiu ostatných členov jeho skupiny. Medzi nich patril aj Rešetkov brat Jozef Rešetko, ktorý bol väznený s mojim manželom v Jáchymove.

Ako som sa mal možnosť presvedčiť pani Daňková žije v skromnosti a je spokojná so svojim životom. Podľa svojich slov žila so svojim manželom v harmonickom vzťahu a nepamätá si, že by sa niekedy na seba hnevali. Jej manžel bol jednoduchý, veriaci človek a zomrel zaopatrený sviatosťami. Pán farár na jeho pohrebe povedal, že by si mali mladí ľudia brať príklad z tohto manželstva, ktoré vydržalo úctyhodných 62 rokov.

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images