Národ.sk Dobré slovo Inžinieri demokracie
Inžinieri demokracie PDF Tlačiť E-mail
Dobré slovo
Napísal Ján Litecký - Šveda   
02.12.2009 11:03

Tohto roku sa nijako nedalo vyhnúť pripomienke 20. výročia nežnej inscenácie. Spomienky, informácie, vystúpenia ... . A aj keď človek chcel vnímať túto záplavu len tak okrajovo, jednu vec si nemohol nevšimnúť. Opakovala sa totiž pomerne pravidelne – či v rozhovoroch s pamätníkmi, či v politicky ladených spomienkach. Najmä naši intelektuáli najintelektuálovitejší, ktorí stáli voľakedy v centre diania, nám vysvetľovali, prečo vlastne dobabrali všetko, čo sa dalo: pretože národ ešte nebol zrelý na demokraciu. Ako ináč. Dokonca aj nacionalisti tu boli! Nie je vám to nejaké povedomé? Nuž, keď si spomeniete, koľko starých kádrov z 50. rokov, ktorí aj pre normalizátorov boli prisilný tabak, sa v tom čase prepracovalo do centra diania, či ich priamych potomkov, začne vám svitať. Ale áno, veď toto sme tu už raz mali! Najdokonalejšie marxisticko-leninské učenie všetkých čias, ktoré zaručovalo raj na zemi – len ľudia zlyhali.

Jeden neoboľševik dokonca prišiel s metaforou, že sme mali od neslobody zakrnené pľúca a tak sme sa nevedeli poriadne nadýchnuť. Fantázia. Ubezpečujem ho, že pľúca tu mali ľudia poväčšine v poriadku, to iba naši inžinieri pokroku vždy majú mozgy stiahnuté a vysmerované všelijakými skrutkami tých najdokonalejších ideológií. V tomto prípade jedine správnou ideológiou trhového demokratizmu. Jednu vec naši chiliasti nikdy nepochopia. Ľudia sú vždy konkrétni v konkrétnej situácii. Živí ľudia, so všetkými svojimi nevypočítateľnými vlastnosťami. Lepších jednoducho niet a ani nebude. Naši ľudia mali dokonca oproti svojim západným súčasníkom ešte skúsenosť navyše. Neľudský teror, ktorý tu museli absolvovať, či normalizačné manévre lží ich veľmi dobre, priam bytostne naučili, čo sloboda a demokracia nie je. A hlavne spravodlivosť. Aj preto to našej kominterne nešlo až tak ľahko zinžinierovať, ako by si predstvovali.

Pre každú politickú a historickú situáciu si ľudia zo svojich radov prirodzeným spôsobom vyčlenia aristokraciu, ktorá dá smer a formu tomu, čo je pre týchto konkrétnych ľudí v daných možnostiach najpotrebnejšie a zodpovedá ich naturelu a ich histórii. Práve toto sa však u nás nestalo – do vedúcich pozícií boli dopredu nominované obskúrne osoby, len aby dodržali scenár. Scenár lži. A to silou, ktorej sme nemali šancu vzdorovať. Všetci ostatní boli už vopred biľagovaní ako extrémisti, či nebodaj „klérofašisti“, ktorých už len prítomnosť v politike by znesvätila žiarivý ideál demokracie. Takže demokraciu a kapitalizmus u nás zavádzali eštebáci, komunisti a ich poskokovia. Veď to aj tak vyzerá. Aristoteles už dávnejšie povedal, že zdanlivé dobro sa vždy zmení na skutočné zlo. Komické je sledovať už len ich politickú terminológiu. Napríklad pojmy ľavica a pravica, ktoré by sme s trochou básnickej licencie mohli v ich intenciách definovať tak, že pravica je vtedy, keď kradnú – pardón – keď sú pri válovoch eštebáci a mladokominterna, ľavica, keď sú pri válovoch nomenklatúrnici a starokominterna. Úplný vrchol, crème de la crème našich ľavičiarskych intelektuálov tvoria tzv. konzervatívci. Podstatou ich učenia je to, že domáce zdroje treba bezpodmienečne zobrať miestnym boľševikom a dať do rúk anonymným nadnárodným korporáciám. Čo je, medzi nami, pravý opak konzervativizmu.

Najhoršie na celej veci však je, že nie sme v tom sami. Pokiaľ za komunistických čias nás mohlo aspoň pri duši hriať presakovanie slobodných názorov cez železnú oponu, musíme si uvedomiť, že časy sa diamentrálne zmenili. Celú Európu prakticky ovládli politicky korektní marxisti a ľavičiari, čo sa dialo plynule od roku 1968. Aj s ich typickou obmedzenosťou, nekultúrnosťou a netoleranciou, s ktorou my už máme svoje skúsenosti. Tak ako s jediným správnym svetonázorom. A ešte dlho budeme mať. Heslo Európskej únie by v súčasnosti mohlo pokojne byť: „Lenin večne živý“.

Na lepšiu ilustráciu uvediem konkrétny prípad z nedávnych dní. Švajčiarsky ľud si v referende (!) odsúhlasil, že nechce výstavbu mešít vo Švajčiarsku. Ľavičiari celého sveta začali v momente jačať ako zmyslov zbavení: to je katastrofa, veď to je diskriminácia! Áno, je. Ale je to jedna z tých situácií, že buď diskriminujú jedného, alebo druhého. Nakoniec, tak ako vo väčšine situácií. Nuž, určite je normálnejšie, keď vo Švajčiarsku diskriminujú imigrantov, ako keby mali diskriminovať Švajčiarov. Ale takéto niečo je vysoko nad pochop našich dogmatických humanistov. Ak sa chcete pobaviť, prečítajte si pozorne tento citát zo Sűddeutsche Zeitung z 30. XI. 2009: „Okrem toho je tento výsledok svojim spôsobom kolaterálna škoda z priamej demokracie. Toto sa môže stať, keď ľud nehlasuje o telocvičniach alebo o rýchlostných dráhach, ale o všetkom.“

Dúfam, že ste si to vychutnali. Pre istotu si to ešte raz zopakujme, len trochu inými slovami. Švajčiarska priama demokracia je evidentne škodlivá. Pravá demokracia je vtedy, keď sa ľud zúčastní na voľbách a volí ľudí, ktorých mu NIEKTO vybral. A zaplatil im predvolebnú kampaň, aby mali čím väčšiu šancu mu slúžiť. Potom týchto „zástupcov ľudu“ ten NIEKTO dobre podplatí a tí robia presne to, čo potrebuje on a ďalší ľudia z pozadia. Obchodný kurz je už pomerne ustálený a na celom svete prakticky rovnaký: politikom milióny, NIEKOMU miliardy. Ľud si už užil demokracie pri voľbách až-až, tak nech pokojne čaká na ďalšie voľby. Vhodných kandidátov bude mať určite dosť. A nech maká, veď tie miliardy sa nekotia samé od seba. Na záver si ešte pripomeňme, že aj my sme sa už dopracovali k takejto pravej demokracii. Preto aj toľké jasanie nad 17. novembrom na každom kroku.

Ešte raz k „zrelosti“ na demokraciu. Nikdy nie sme zrelí na nič – ináč by sme odpadli ako zrelé hrušky zo stromu a rozplesli sa na neforemnú kašu. Stále žijeme, a stále v provizóriu, ktoré si musíme čo najlepšie zmajstrovať. A dúfame, že popritom aspoň trošku zrejeme.

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images