Národ.sk Dobré slovo Čudné Vianoce
Čudné Vianoce PDF Tlačiť E-mail
Dobré slovo
Napísal Ján Slanský   
01.01.2010 23:19

Akurát pred príchodom Vianoc sa roztopil sneh. Na tom by nebolo nič zvláštne – vzhľadom na globálne otepľovanie, veď vianočnú atmosféru nerobí iba zasnežená krajina. Očakával som, že aspoň správanie a konanie ľudí bude prináležať tomuto sviatočnému obdobiu, ale mýlil som sa. Vulgarizmy mládeže, ktoré som začul počas sviatkov – nie je možné citovať. Stredná generácia sa tvárila, akoby sa jej táto významná udalosť – narodenie Božieho Syna Ježiša netýkala. Iba v tých starších, ktorí zažili Tisovu éru – som spoznal skutočných kresťanov.

Je to dôsledok formovania ľudských charakterov prostredníctvom médií, ktoré nielen každého ohlupujú, ale aj poukazujú na našu bezmocnosť čeliť negatívnym prejavom v spoločnosti. Vo sviatočnom čase televízia ponúkala kreslené rozprávky západnej produkcie plné vrážd, brutality a násilia. Západná kultúra, aká bola podaná vo filmoch pre dospelých – výrazne zaostávala za našou kultúrou. V rozhlase síce zneli vianočné piesne, no takmer výlučne v českom či anglickom jazyku a bulvárna tlač sa obmedzovala na ponuky darčekov, či na škandalózne aféry prominentov a na pikantérie zo súkromia spoločenskej smotánky.

Zaregistroval som aj nejaké pozitíva. V relácii Konto nádeje odvysielanej na STV 1 som zachytil správu, že peniaze z tejto vianočnej zbierky nešli výlučne na podporu cigánčiat, ale aj pre slovenské zdravotne postihnuté deti, napríklad pre nevidiace a slabozraké deti do slepeckého ústavu v Levoči. Televízia TA 3 podala obrazovú správu, že na Štedrý deň sa našla „dobrá duša“, ktorá prekvapila chudobné slovenské deti zo Zvolena – opakujem slovenské deti a nie cigánske – nezvyčajným darčekom: bezplatným obedom v reštaurácii. Takáto pomoc slovenským deťom by sa zišla vo všetkých regiónoch našej vlasti, žiaľ bola presmerovaná pre deti s čiernou farbou pleti do Afriky v projekte „Dobrá novina“. Naše detváky s bledou farbou pleti majú jednoducho smolu.

Každý, kto vzhliadol vianočný televízny program – musel si všimnúť výrazný kontrast medzi vyspelou slovenskou kultúrou a nič nehovoriacou, poburujúcou západnou pakultúrou, ktorá je nám agresívne vnucovaná. Mňa, ako umelca zaujímala aj cudzokrajná kultúra ako inšpiračný zdroj, no taký som v nej nenašiel a po pátraní po ňom treba mať silnejší žalúdok, pretože po vzhliadnutí časti nejakého vianočného programu západnej produkcie sa mi chcelo zvracať. No aj propagácia idey čechoslovakizmu v opätovnom zjednotení slovenského a českého národa prostredníctvom televíznej obrazovky ma napĺňala hnusom. Ledva sa naši diváci stačili spamätať z frašky v speváckej televíznej súťaži Česko – Slovensko hľadá Superstar a už im niekto nanucuje „bratské“ oslavy televízneho Silvestra spolu s Čechmi, akoby nestačilo to množstvo nedabovaných a netitulkovaných českých programov, ktorými sú slovenskí televízni diváci zahlcovaní počas celého obdobia našej samostatnosti. Prečo nie sú do vysielania zaraďované kvalitnejšie relácie slovinskej či chorvátskej produkcie, prípadne iných bratských krajín Balkánu? Prieči sa to azda myšlienke všemožne brániť zjednocovaniu južných Slovanov?

Vytratila sa tajomná atmosféra Vianoc, snáď ani nezleteli anjeli z neba, ktorí ju každoročne dotvárajú, vytratili sa prejavy kresťanskej lásky medzi ľuďmi. Na vine sme si sami, keď vo voľbách nedávame svoj hlas skutočným kresťanom, teda vlastenecky orientovaným politikom. Na vine je aj naša politická scéna, že nečinne hľadí, ako sa vytráca jedna z najkrajších kultúr sveta – kultúra slovenská a tiež aj cirkev, ktorá svojou strnulosťou a odmietaním ideálov vlastenectva spôsobuje, že viera ľudu je umrtvovaná a že sa stráca oduševnenie a zápal. Žiada sa protest cirkvi proti svätorečeniu uhorského kráľa Štefana, ktorý bol vrahom a naopak chýba snaha o svätorečenie panovníka Rastislava, otca národa Andreja Hlinku a prezidenta – mučeníka Dr. Jozefa Tisu (všetci poznáme osud telesných pozostatkov Žofie Bosniakovej – v dôsledku vleklého postupu cirkvi v otázke jej kanonizácie). Cirkev by sa mala tiež usilovať o prinavrátenie ukradnutých umeleckých diel z Maďarska na Slovensko a iných pre Slovensko prospešných vecí.

Ostáva nám len dúfať, že sa náš národ i jeho predstavitelia spamätajú, a že budúce vianočné sviatky oslávime v dôstojnej atmosfére, v ozajstnom očakávaní príchodu Spasiteľa na tento svet a v neskrývanej hrdosti na kresťanské korene nášho národa.

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images