Národ.sk Komentáre Návrat koruny? Nemýlili sme sa!
Návrat koruny? Nemýlili sme sa! PDF Tlačiť E-mail
Komentáre
Napísal Stanislav Pánis   
13.12.2010 18:24

Veľkosť myšlienok, ktoré nám zanechali naši predkovia vo svojich tradíciách, by mala ovplyvňovať predovšetkým rozhodnutia tých, ktorí dostanú možnosť rozhodovať čo i len na krátky čas o osude nášho národa. Ľudstvo na svojich jednotlivých vývojových stupňoch pri výmene tovarov používalo rôzne spôsoby. Tento jav napokon našiel svoje miesto nielen v ekonomickej, ale i kultúrnej rovine, kde sa stal identifikačným znakom charakteristickej príslušnosti jednotlivých národov.

Platidlá počas svojho trvania zaznamenávali historické udalosti a osobnosti v dejinách toho ktorého národa. Veľakrát dnes práve iba vďaka nim archeológovia a historici identifikujú udalosti nevybájeného literárneho, ale skutočného charakteru. Je na zamyslenie teda, či po tak krátkom období vlastnej samostatnosti, sme sa tak ľahkovážne vzdali jedného z významných suverénnych znakov, akým je vlastná mena.

Možnože príde čas, kedy povedomie v našom národe nadobudne také rozmery a vznikne príhodná chvíľa na to, aby sme začali znovu používať vlastnú menu. Možno to bude skôr, ako si vieme mnohí z nás predstaviť. Je však možné, že táto chvíľa nadíde až po niekoľkých generáciách, kedy už nikomu slovo koruna nič nebude hovoriť a vzhľadom na silné národné povedomie nájdu pre tunajšie platidlo typický názov odvodený od slov používaných v hospodárskej oblasti slovenského jazyka.

Keďže som sa zaoberal vo svojich úvahách nad názvami platidiel, ktorými sa platilo na našom území, dospel som k názoru, že nad odchodom platidla s názvom koruna nie je ani prečo smútiť. Je to cudzorodý prvok, ktorý zaviedli v roku 1892 počas násilnej maďarizácie, ako novú menu v Rakúsko-Uhorsku. Rovnakým cudzorodým prvkom je i euro. A preto držme palce, aby budúce platidlo na našom území malo konečne základ v slovenskom jazyku. A preto hlavu hore! Nie je za čím plakať!

Zamyslenie predsedu - Sloven, Slovenka, Slovensko - časopis Spoločnosti pre zachovanie tradícií, január 2009

Dnes s odstupom ani nie 2 rokov sa napĺňajú tieto predpovede do bodky, keď už aj jeden z najväčších podporovateľov voľného trhu a globalizácie - R. Sulík upozorňuje, že Slovensko by sa malo pripraviť na návrat k vlastnej mene. Naši "euronadšenci" boli ako vždy "múdrejší". Dnes budú urputne hľadať vinníkov, ako prokurátor Višinskij v ZSSR. Že sú vinníkmi oni sami, to si ale vo svojej nafúkanosti a obmedzenosti nikdy nepriznajú. Jediné čo je isté, že si tento experiment do špiku kostí vychutnajú ich pokusné laboratórne bytosti - v tomto prípade obyvatelia Slovenska.

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images