Národ.sk Spoločnosť Dr. Jozefa Tisu Rodný dom Jozefa Tisu Spomienka na 63. výročie popravy prezidenta
Spomienka na 63. výročie popravy prezidenta PDF Tlačiť E-mail
Spoločnosť Dr. Jozefa Tisu - Rodný dom Jozefa Tisu
Napísal SDJT   
19.04.2010 08:54

Dňa 18. apríla 2010 sa uskutočnila spomienka na 63. výročie tragického úmrtia nášho prvého prezidenta - Dr. Jozefa Tisu. Zaujímavosťou bolo, že v tento deň bol vyhlásený štátny smútok, a tak konečne, prvý krát v histórii, celé Slovensko smútilo.

Síce štátny smútok bol vyhlásený kvôli prezidentovi Poľska, ktorý tragicky zahynul pri havárii lietadla, no i tak štátny smútok v deň výročia popravy prvého slovenského prezidenta bol viac než symbolický.

Spomienka začala na Martinskom cintoríne pri hrobe prezidenta Dr. Jozefa Tisu, kde si účastníci spomienky modlitbami a spevom hymny prvej SR a niekoľkých náboženských piesní pietne uctili pamiatku zosnulého.

Potom nasledoval presun pred budovu justičného paláca, kde bol náš prvý prezident väznený a napokon hanebne popravený. Členovia SNJ priniesli ako každoročne aj pamätnú tabuľu venovanú tejto udalosti, ktorú kompetentné úrady odmietajú povoliť na múr väznice osadiť už od roku 1997, vyhovárajúc sa na všetko možné.

Umelecky spestril spomienku prednes básne v podaní Valentína Magdolena a taktiež autentické spomienky jedného z dvoch posledných žijúcich žiakov pána prezidenta - Ľudovíta Tatrana. Slovo dostal aj zástupca mladej generácie a s hlavným prejavom vystúpil predseda SNJ a SDJT Stanislav Pánis.

Po zaspievaní hymny 1. SR bola spomienka oficiálne ukončená. Je potešujúce, že väčšina zúčastnených boli mladí ľudia.

Ba dokonca si cestu na spomienku našli aj zamestnanci rôznych silových zložiek nášho štátu, čo musí taktiež potešovať a napĺňať nádejou, že ešte nie je všetko také zlé, ako sa nám zdá.

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images