Národ.sk Spoločnosť Dr. Jozefa Tisu Rodný dom Jozefa Tisu 123. výročie narodenia prezidenta
123. výročie narodenia prezidenta PDF Tlačiť E-mail
Spoločnosť Dr. Jozefa Tisu - Rodný dom Jozefa Tisu
Napísal SDJT   
24.10.2010 21:30

17. októbra 2010 sa uskutočnila spomienková slávnosť organizovaná Spoločnosťou Dr. Jozefa Tisu a občianskym združením Nové slobodné Slovensko v Bytči, pri príležitosti 123. výročia narodenia prvého slovenského prezidenta Dr. Jozefa Tisu. O 10 hod. sa uskutočnila Svätá omša, ktorá bola obetovaná práve na jeho počesť. Po nej sa účastníci spomienky zhromaždili pred jeho rodným domom, ktorého fasáda bola len celkom nedávno, napriek všemožným prekážkam zreštaurovaná.

Po zapálení sviečok pri pamätnej tabuli na rodnom dome, ktorú chceli nedávno odstrániť miestni poslanci Michal Filek a Peter Bologa, čo sa im na šťastie nepodarilo, sa účastníci spomienky presunuli do interiéru rodného domu.

Vo vnútri rodného domu sa potom uskutočnil seminár pod názvom - "Odkaz Dr. J. Tisa pre súčasnosť". Životopis tejto jedinečnej osobnosti priblížil Peter Sliacky, zatiaľ čo Slavomír Jančok sa vo svojej obsiahlej prednáške venoval ústavno-právnym otázkam 1. SR a komparácii s dnešnou Ústavou SR a celkovým právnym statusom. Po prednáškach nasledovala zaujímavá a nekončiaca diskusia, ktorá dokazovala, že záujem verejnosti o otázky prezidenta a 1. SR je stále živý.

Aj slušná účasť najmä mladej generácie dáva ťažký úder všetkým tým, ktorí spochybňujú 1. SR a jej prezidenta Dr. J. Tisa. Zároveň napĺňa nádejou všetkých tých, čo veríme v očistenie jeho mena a zároveň aj našej krátkej no slávnej štátnosti z minulého storočia.

Fasáda rodného domu prezidenta po rekonštrukcii

Foto: Josef Hamáček

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images