Národ.sk Slovenská národná jednota Vyhlásenia Manuál voliča k blížiacemu sa referendu
Manuál voliča k blížiacemu sa referendu PDF Tlačiť E-mail
Slovenská národná jednota - Vyhlásenia
Napísal Slavomír Hromada   
31.08.2010 11:40

Tzv. Sulíkovo referendum bolo vyhlásené na 18. septembra 2010. Po všetkých tých voľbách za posledné obdobie a nízkej volebnej účasti, sotva možno veriť v to, že sa k urnám dostaví 50% voličov, čo je podmienkou jeho úspešnosti. Aj keď toto referendum len slúžilo na spopularizovanie strany SaS a otázky sú čisto populistické, musíme sa k jeho vyhláseniu postaviť s plnou vážnosťou.

Rozbehnutý vlak už nemožno zastaviť, a preto úvahy o zrušení referenda, či o jeho zbytočnosti, vysokých nákladov naň, alebo ignorovaní, sú už úplne zbytočné. Je to všetko pravda, ale referendum tu je a pozrime sa bližšie, či by predsa len niekoľko bodov nebolo na osoh celej spoločnosti.

Otázka prvá: Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky zákonom zrušila povinnosť fyzických osôb a právnických osôb platiť úhradu za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom?

Odpoveď: NIE. Koncesionárske poplatky sú jedinými príjmami verejnoprávnych médií. Tieto médiá aj keď sú už z veľkej časti kozmopolitné, predsa len majú zo zákona povinnosť dávať aký taký priestor pôvodnej slovenskej tvorbe, či výchovne pôsobiť. Ak sa im vezmú posledné príjmy, znamená to ich krach a víťazstvo komerčných médií plných braku, násilia a primitívností. Koncesionárske poplatky nie sú natoľko vysoké, že by niekoho ožobračovali, alebo by ich neplatením zbohatol. Preto v tejto otázke treba hlasovať NIE!

Otázka druhá: Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky zákonom rozšírila možnosť prejednať konanie poslanca Národnej rady Slovenskej republiky ako priestupok na všetky priestupky podľa zákona o priestupkoch?

Odpoveď: ÁNO. Poslanci sú tiež len ľudia a nie nadľudia. To, že majú zákonodarnú moc, neznamená, že majú byť beztrestní. Imunita by mala byť len na výroky v parlamente, nie na dopravné priestupky, ekonomickú kriminalitu či iné delikty! Preto treba hlasovať v tejto otázke ÁNO!

Otázka tretia: Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky ústavným zákonom znížila počet poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na 100 s účinnosťou od nasledujúceho volebného obdobia?

Odpoveď: ÁNO. Zrejme najdôležitejšia otázka referenda. Tento programový cieľ mala SNJ vo volebnom programe už v roku 2006. Zníženie počtu poslancov o tretinu výrazne zníži náklady štátu na ich platy, kancelárie či asistentov, ale aj miliónové príspevky politickým stranám za mandáty. Zníženie počtu je i logické, veď dvojnásobne viac obyvateľov Českej republiky živí len 200 poslancov, pokým na Slovensku ich máme 150. Už len pre túto otázku sa oplatí na referendum prísť a hlasovať: ÁNO!

Otázka štvrtá: Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky zákonom ustanovila, že orgány verejnej moci môžu obstarávať osobné motorové vozidlá s obstarávacou cenou maximálne 40 tisíc EUR?

Odpoveď: ÁNO. Keď sa v čase krízy majú uskromňovať len bežní občania, potom je načase, aby sa začalo šetriť aj na najvyšších miestach! Preto treba hlasovať: ÁNO!

Otázka piata: Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky ustanovila možnosť voliť poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu?

Odpoveď: NIE. Každý kto len trochu pozná prostredie internetu, vie, ako je zneužiteľný. Nevraviac o expertoch a hackeroch, ktorý dokážu útokmi cez internet bieliť kontá, napádať všemožné inštitúcie, vykrádať utajované informácie a podobne. Voľby cez internet by boli nekontrolovateľné a pomerne ľahko zneužiteľné, preto treba hlasovať: NIE!

Otázka šiesta: Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky zákonom vyňala osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona?

Odpoveď: NIE. Už mnohokrát sa stalo, že médiá priniesli prekrútené, vymyslené či sfalšované informácie nielen o politikoch, ale aj bežných ľuďoch. V časoch, kedy médiá slúžia na dosahovanie politických cieľov a mnohé sú nástrojmi škandalizovania nepohodlných politikov, by takéto niečo znamenalo dať priestor lži. Médiá majú informovať pravdivo a potom sa nemusia obávať žiadneho "práva na odpoveď" - čo by inak v korektnej spoločnosti o akej nám médiá radi rozprávajú, malo byť predsa samozrejmosťou. Preto treba na túto otázku odpovedať: NIE!!!

Využime teda svoje jedinečné právo a pristúpme k volebným urnám – zaveďme protikrízové opatrenia aj politikom, tak ako ich oni zavádzajú nám, bežným ľuďom. Zúčastnime sa hlasovania a zrušme tretinu zbytočných poslancov o existencii ktorých ani nikto nevie, a o ich aktivitách už tobôž nie. Inštitút referenda máme len ako jedna z mála krajín – bolo by chybou nevyužiť ho!

 

Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images