Národ.sk Zamyslenia predsedu SNJ
Zamyslenia predsedu SNJ
Zamyslenie predsedu február 2010 PDF Tlačiť E-mail
Slovenská národná jednota - Zamyslenia predsedu SNJ
Napísal Stanislav Pánis   
18.02.2010 19:04

Pred rokmi som napísal pieseň pod názvom „Ako vták bez krídel“. Pri vnímaní udalostí, ktoré sa odohrávajú tak u nás, ako i vo svete, si uvedomujem, aký je bezbranný ten ich občan či svetoobčan, ktorému sa všetci mocichtiví globálnemu liberalizmu oddaní politici klaňajú. Celý svet sa ocitol v chaose naháňania ekonomického rastu, čo je až nápadne podobné Mojžišovmu biblickému obdobiu, len to zlaté teľa sa zmenilo na Medzinárodný menový fond, Svetovú banku a iné duchovné „poklady“ súčasných politikov. Pri reálnom zhodnotení tohto všetkého, ktorému dominuje strata základnej logiky, že podstatou spoločenského súžitia je ľudská bytosť, si uvedomujem, že som ako ten vták bez krídel. Hoci rád, vedomý si scestnosti súčasného diania, by som chcel ľuďom povedať, že existuje aj iná cesta ako tá, ktorú svetu určujú nadnárodné ekonomické zoskupenia. Veď tento hrozný stav, kedy celá naša spoločnosť je podriadená rôznym finančným iluminátom, vidno aj u nás doma.

Čítajte viac...
 
Zamyslenie predsedu január 2010 PDF Tlačiť E-mail
Slovenská národná jednota - Zamyslenia predsedu SNJ
Napísal Stanislav Pánis   
07.01.2010 13:22

Začiatok roka býva často dávaním si mnohých predsavzatí a cieľov. Veľakrát však aj predsavzatie hádzať do každého chlebom núti zamyslieť sa nad jeho správnosťou, keď je ktokoľvek z nás priam kameňovaný dezinformáciami a úmyselným zavádzaním. Pozrime sa len vôkol seba. Keď musíme byť obozretnými tak v oblasti obchodu, práva, spravodlivosti, práva na slobodu prejavu či sľubov o sociálnych istotách. Najhoršie však v našom národe ako i v mnohých iných, je skutočnosť v nepostrehnutí, že pod maskou demokracie sa skrýva mechanizmus znechucovania voličov. Kto a kedy tento mechanizmus vymyslel vie každý znalý tejto problematiky. Títo sa však delia na dve skupiny – na tých, ktorí chcú bojovať proti tomuto zákernému spôsobu ovládania iných, a na druhej strane na tých, pre ktorých charakter nič neznamená a za cenu vlastného prospechu a kariéry sú schopní zapredať príslušníkov vlastného národa.

Čítajte viac...
 
Zamyslenie predsedu december 2009 PDF Tlačiť E-mail
Slovenská národná jednota - Zamyslenia predsedu SNJ
Napísal Stanislav Pánis   
11.12.2009 18:31

Nikdy som nepoprel, že žijem v Európe. A z toho samozrejme vyplýva, že som Európanom. Ale to ešte neznamená, že chcem aj žiť v politicky centrálne riadenom svetadiely. Z genetického a kultúrneho hľadiska sú nám najbližšie práve európske národy, to ale neznamená, že si aj vo všetkom rozumieme. Už rozmanitosť jazykov svedčí o tom, že civilizačný vývoj toho – ktorého národa bol odlišný. Keď k tomu pridáme neustálu rivalitu medzi mužmi byť lepší a silnejší, či súperenie medzi ženami byť krajšia a odlišnejšia, čo adekvátne charakterizuje aj jednotlivé národy, je prirodzené, že tieto javy sa prenášajú aj do politických foriem. Snažia sa nám síce vyvrátiť pravdu našich predkov ukrytú v prísloviach a porekadlách, ako napríklad „spolky - čertove volky“, či „bližšia košeľa ako kabát“ a mnohé iné. Naivní, ktorí tomu veria, s nedôverčivými ale pasívnymi vytvorili percento, ktoré umožnilo aby sme sa ocitli v ďalšom zoskupení, ktoré nič dobré v budúcnosti neveští, hoci len v minulom storočí sme sa trikrát z takýchto rôznych zoskupení vymanili.

Čítajte viac...
 
Zamyslenie predsedu november 2009 PDF Tlačiť E-mail
Slovenská národná jednota - Zamyslenia predsedu SNJ
Napísal Stanislav Pánis   
27.11.2009 13:42

Je až neuveriteľné čoho všetkého je človek vo svojom živote svedkom. Mojím šťastím bolo, že od útleho detstva som inklinoval k národným tradíciám. Prežil som aj také časy, keď sme vo februári sviatkovali pod prísnym pohľadom uja Gottwalda pod zasneženou baranicou. Následne sme pookriali k tradícií Veľkej noci, masovosť vytešených prvomájových sprievodov u mnohých s nefalšovanou spolupatričnosťou, ktorá v dnešnej arogancii neoliberalizmu absolútne chýba, mám doteraz v pamäti, aj z 9. mája vymeneného za 8. máj sme mali všetci radosť, lebo sa nemuselo ísť do školy či roboty.

Ujovia partizáni nám vypovstávali jeden deň augustového voľna, aj november mal svoju slávnu Auróru, ktorá nám vraj mala vystreliť svetlú budúcnosť. Ale nezabudnuteľný nežný november som aj osobne zažil, tak môžem konfrontovať všetku tú škálu nezmyslov, klamstiev a všetkého čo s tým súvisí. S úžasom pozorujem, ako hlboko niektorí ľudia klesli, keď sú schopní vyplodiť také nesmierne množstvo neprávd. Vo Francúzku je zaužívané, že história by sa mala písať najmenej po 50tich rokoch. V dnešnej záplave nepravdy o novembri začínam mať niekedy pocit, že som v tom čase žil asi na inej planéte. Čo mi to chcú a predovšetkým mladej generácii, ktorá vtedy nežila, nahovoriť tieto tzv. novembrové osobnosti, mne, človeku, ktorý bol každý deň na námestí, kde mohli desaťtisíce ľudí počuť rečníkov vďaka mojej aparatúre?

Čítajte viac...
 
Rozhovor s predsedom SNJ S. Pánisom o 17.11.1989 PDF Tlačiť E-mail
Slovenská národná jednota - Zamyslenia predsedu SNJ
Napísal Slavomír Hromada   
18.11.2009 21:38

Pripomenuli sme si 20 rokov od udalostí v roku 1989. Aký je Váš názor na tieto udalosti a ako ste ich osobne prežívali?

Vzhľadom na to, že som v tom čase denne profesionálne umelecky pôsobil v hudobnom divadielku v centre mesta so svojou hudobnou skupinou, bolo prirodzené, že neušlo mojej pozornosti novembrové dianie. Pretože som sa pohyboval v umeleckom prostredí, šum rebelujúcich študentov, ktorý vyústil do 16. novembra 1989 pred budovou ministerstiev, prirodzene prenikol aj do našich kruhov. Keďže ma zaujímal každý odpor voči režimu, ktorý udržiaval Slovensko v umelom zväzku, nedalo mi nejsť zistiť, či je to v súlade s mojimi predstavami. Keďže som videl, že to bolo takmer o ničom, tak som sa nezapojil. Až o niekoľko dní po umelo vytvorenom násilí v Prahe so zavádzajúcou informáciou o zabití študenta, som sa rozhodol, vstúpiť do diania na Námestí SNP, a hoci vtedy ešte nevedomý, že to bolo pripravované divadlo tajných služieb. Dnes viem, že klamstvá, ktoré vtedy odzneli na Námestí SNP, ukázali možnosti všetkým doterajším politikom, ako sa ľahko dá manipulovať naivnými ľuďmi.

Čítajte viac...
 


Najnovšie číslo

Podporte referendum

Anketa

Prispejete na verejnú zbierku na sochu panovníka Rastislava?
 

Rodný dom ThDr. Tisa

» PayPal transfer «
Výška Vášho príspevku:
* Vyberte čiastku a kliknite na tlačidlo vyššie „Oprava Tisovho domu“

Komu prispievam?
Ako prispieť cez PayPal?

Zábavná Anti SME kampaň

No images